XII spotkanie organizacji pozarządowych w ramach sieci Europa Café – podsumowanie
12 września 2018r. w Gdańsku odbyło się XII spotkanie organizacji pozarządowych w ramach sieci Europa Café.
Europa Cafe to spotkania organizacji pozarządowych zainteresowanych sprawami związanymi z Unią Europejską, organizowane od roku 2013.
Na wstępie organizatorzy spotkania Monika Łagodzińska z Fundacji Kształcenia Ustawicznego PERITIA oraz Adam Rogala w zastępstwie Grażyny Wery-Malatyńskiej ze Stowarzyszenia Wdzydzko – Charzykowska Lokalna Grupa Rybacka „Mòrénka” powitali uczestników. Przedstawiona została agenda spotkania oraz krótko omówiona została historia sieci Europa Cafe.
Po kilku słowach wstępu w połączeniu internetowym wystąpił Jan Lichota z Association Bureau visit brussels. Rozmawiano o działaniach Miasta Bruksela na rzecz wspierania organizacji pozarządowych i ich udziale w organizacji spotkań, eventów, konferencji w Brukseli, a także o wizytach studyjnych organizacji pozarządowych do instytucji UE w Brukseli. Rozmowę moderowała Monika Łagodzińska.
Następnie głos zabrał Marek Olechnowicz z Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych przedstawiając doświadczenia związane z współpracą rady jak również samych organizacji z samorządem województwa pomorskiego.
Monika Łagodzińska z Fundacji Kształcenia Ustawicznego PERITIA omówiła kwestie związane z finansowaniem europejskim, wydarzeniami w Brukseli, w których warto wziąć udział, a także przedstawiła dotychczasowe działania w kwestii nowego instrumentu finansowego dla NGO dot. wartości europejskich (Rights and Value programme).
Po przerwie Anna Adamczyk reprezentująca Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (Bratysława) zaprezentowała założenia oraz możliwości jakie oferuje Fundusz dla organizacji pozarządowych w ramach małych i dużych grantów. Przedstawiła kilka realizowanych już projektów oraz omówiła zarówno dobre strony, jak i błędy popełnione przez NGO w projektach finansowanych z Funduszu.
Kolejne wystąpienie to prezentacja działalności Pomorskiej Sieci LEADER oraz Partnerstwa Dorzeczy Słupi przez Ingę Kawałek.
Następnie Monika Łagodzińska w imieniu Piotra Czekały ze Stowarzyszenia Łejery i Sztuki Uczenia przedstawiła pokrótce projekt kilku podmiotów, w tym organizacji pozarządowych, które podjęły się oddolnej reformy edukacji i próby stworzenia jej nowej wizji pt. „Sztuka uczenia – koalicja edukacyjna” oraz digitalizacji materiałów do nauczania w szkołach.
Na koniec spotkania Adam Rogala przedstawił działalność Stowarzyszenia Wdzydzko Charzykowska Lokalna Grupa Rybacka „Mòrénka”
Całe spotkanie przebiegło w kameralnej i otwartej atmosferze. W trakcie spotkania o swojej działalności i problemach dyskutowali uczestnicy przedstawiciele organizacji działających z terenu województwa pomorskiego wraz z zaproszonymi prelegentami.
Organizatorzy:
- Grażyna Wera-Maltyńska, Lokalna Grupa Rybacka Morenka, Chojnice
- Monika Łagodzińska, Fundacja Kształcenia Ustawicznego PERITIA/Centrum NGO Poznań