W dniach 12-13 maja odbyła się XIII Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego, której LGR „Morenka” była gościem, a zarazem prelegentem.
Prezes Grażyna Wera Malatyńska zaprezentowała działalność LGR „Morenka” oraz walory turystyczne obszaru podczas prezentacji: Turystyka wodna jako markowy produkt regionu „Między Brdą a Wdą”.
Konferencja zgromadziła ponad 60 uczestników – 35 prelegentów, a także dziennikarzy i żeglarzy z całej Polski, zajmujących się tematyką ochrony dziedzictwa wodnego. Gospodarzem wydarzenia był Chojnicki Klub Żeglarski – jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych klubów w Polsce.
– Cieszymy się, że konferencja odbyła się nad Jeziorem Charzykowskim – mówi Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego. – Jestem bardzo zadowolony z jej przebiegu, poziomu referatów i tematyki. Liczymy, że w przyszłości powstanie Muzeum Żeglarstwa, dlatego rozpoznajemy potencjał i zachęcamy miejscowe władze do kultywowania i ochrony miejscowych tradycji. Ta konferencja chyba spełniła tę rolę.Podczas spotkania często odwoływano się do historii żeglarstwa, zwłaszcza w wymiarze lokalnym.
Dużo miejsca poświęcono osobie Ottona Weilanda, pierwszemu kapitanowi pierwszej łodzi żaglowej na Jeziorze Charzykowskim, inicjatorowi powołania Klubu Żeglarskiego Chojnice i jego pierwszemu prezesowi. Referaty dotyczyły również żeglarstwa w zbiorach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie i zabytkowych jachtów w zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego czy Flisu Odrzańskiego. Na konferencji przedstawiono działania Pomorskiego Związku Żeglarskiego na rzecz popularyzacji historii. Uczestnicy mieli okazję poznać projekt Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego oraz inne prowadzone akcje – m.in. Aleję Żeglarstwa Polskiego i Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich.Omawiano także pomysł powołania Muzeum Żeglarstwa Śródlądowego w Charzykowach, które dbałoby o promocję historii lokalnego jachtingu oraz opiekowało licznymi zabytkowymi jednostkami.
– Wiemy, że samorządowcy pozytywnie odnoszą się do tej idei – zapewnia Krzysztof Pestka, komandor ChKŻ. – Teraz potrzeba porozumienia na linii gmina, miasto, powiat i pewnie ministerstwo. W tym rejonie jest jeszcze wiele perełek – oryginalne bojery z lat 30. i 40. XX wieku, mnóstwo dokumentów, zdjęć, widokówek. Dobrze by było, gdyby to się zachowało dla przyszłych pokoleń.
Organizatorzy zadbali, żeby konferencja nie ograniczała się tylko do akademickich dyskusji, ale była okazją do poznania prawdziwego życia żeglarskiego. Dlatego muzealnicy pierwszego dnia wzięli udział w uroczystym otwarciu sezonu Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, a drugiego mieli okazję pożeglować po Jeziorze Charzykowskim lub zwiedzić tradycyjny zakład szkutniczy Czesława Szmaglińskiego. Byli również w chojnickim muzeum.
– Nietypowo otworzyliśmy sezon w środku tygodnia, ale chcieliśmy pokazać nasze tradycje żeglarskie uczestnikom konferencji – mówi Krzysztof Pestka, komandor ChKŻ. – To nasza specyfika chojnicka, że otwarcie urządzamy, z pomocą naszego proboszcza, członka honorowego klubu, uroczyście i z mszą świętą w kościele.
Konferencja zorganizowana została przez Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku i Chojnickim Klubem Żeglarskim w Charzykowach.
źródło: żeglarski.info